2017 Conference Provisional Program

PLEASE NOTE: This is a provisional program. Some changes may occur in the final version.

 Wednesday, February 22, 2017

 Welcome Reception 5:30-7:30 pm

Main Hall

 

Thursday, February 23, 2017

8:30 – 8:50           Registration

8:50 – 9:00           Welcome Diramu Theatre

ANZSANA President, Krista Maglen (Indiana University, Bloomington)

9:00 – 10:00       Keynote – Diramu Theatre

Penny Russell (Gough Whitlam and Malcolm Fraser Visiting Professor of Australian Studies, Harvard University and Bicentennial Professor of Australian History, University of Sydney)

‘The Empire’s New Clothes: Family business in colonial New South Wales’

10:00 – 10:10     Break

10:10 – 11:30    Session 1

Panel 1: Farming, Cattle and the Land  (Diramu Theatre)

CHAIR:  Matthew Kennedy (Monash University)

Maura Capps (University of Wisconsin, Madison), One Land’s Trash is Another Land’s Treasure? Population Politics and Agrarian Change in New South Wales, 1800-1840

Leland Turner (Midwestern State University), King Ranch Cattle in the Land Down Under: Environment, Identity, and Economy in the Australian Grasslands

Alan Tidwell (Georgetown University), WHO Cool Down: Trade Disputes and Congress

 

Panel 2: Transpacific World War Two(Second Floor Conference Room)

CHAIR:  Bill Apter (University of New South Wales)

Victoria Grieves (University of Sydney), “This Marriage Has a Reasonable Chance of Success”: The American Red Cross Assessment of the Marriage Prospects of US Servicement and Australian Women, 1941-1945

Sarah Van Ryn (Australian Catholic University), Carrying the Torch of Freedom Down Under: African American Press Activism and Australia in WWII

Chris Dixon (Macquarie University),  “An Outcast Among the Decent Nations of the Earth”: White Australia, Black America, and Transnational Antiracism, 1941-1945

11:30 – 11:40    Break

11:40 – 1:00       Session 2

Panel 1: International Relations And Asia (Second Floor Conference Room)

CHAIR:  Jatinder Mann (Hong Kong Baptist University)

Miguel Alejandro Hijar-Chiapa (University of Guadalajara), About Identity: Australia, Canada, and New Zealand and their Adjustment to the Rise of China

Jesse Barker Gale (Flinders University), Near North Nexus: Toward a Mature Australia-Japan-United States Security Community

Sunil Sondhi (University of Delhi), India, Australia and the United States: Challenge of Realignment

Panel 2: Identities in Australian Art (Diramu Theatre)

CHAIR:   Ana Stevenson (University of the Free State)

Joanna Gilmour (ANU and National Portrait Gallery of Australia), The Fabric of Society: Likeness and Material Culture in American and Australian Portraiture 1780-1850

Henry Skerritt (Kluge-Ruhe Aboriginal Art Collection of the University of Virginia),    No Boundaries: Identity and Aboriginal Abstraction.

Marina Tyquiengco (University of Pittsburgh)  Blackfella Pride: Vernon Ah Kee’s Drawings based on Photographs from the Norman Barnett Tindale Collection

1:00 – 2:10          Lunch (Amenities Room)

2:10 – 3:30          Session 3

Panel 1: Internationalism & Diplomacy (Diramu Theatre)

CHAIR:   Sunil Sondhi (University of Delhi)

Monique C Dolak (University of Calgary), Diplomatic Warriors: Australian and New Zealand Military Representatives in Washington during the Second World War

Jatinder Mann (Hong Kong Baptist University), The End of the British World and the Redefinition of Citizenship in Australia and New Zealand, 1950s-1970s: Comparisons

Marilyn Lake (University of Melbourne), ‘Progressive New World’

 

Panel 2: Representation and Voice in New Zealand (Second Floor Conference Room)

CHAIR:   Travis J. Hardy (Southampton Academy)

Ian  Cooke, (Independent Scholar), Art The Vietnam War, and the United State Information Service in New Zealand

Emily Rohles (University of Texas, Austin), Giving Voice: Who Represents Minority Interests at Question Time in New Zealand’s Parliament?

Tai Neilson (George Mason University), A Failing Strategy: Union Convergence in New Zealand’s Media Industry

3:30 – 3:40          Break

3:40 – 5:00          Session 4

Panel 1: Gender and Cultural Memory in New Zealand and Australian Film and Television (Diramu Theatre)

CHAIR: Colleen Tremont (Michigan State University)

Julie Anne Taddeo (University of Maryland, College Park), Miss Fisher’s Murder Mysteries: Australian TV’s Feminist Flapper for the 21st Century

Victoria-Luise Kampfmann (Goethe Universität, Frankfurt)  Travelling Memory in Mass Media. Opportunities and Prospects of the Remediation of Cultural Memory as in Nikki Caro’s Whale Rider (2002)

Ana Stevenson (University of the Free State),  “Sensationalistic Sex and Satire: A Media Analysis of the Infamous ‘Flag Scene’ in ABC’s At Home with Juila (2011)

 

Panel 2: Immigration and Asylum(Second Floor Conference Room)

CHAIR:  Rhonda Evans (University of Texas, Austin)

David Carlos Muller (Clayton State University), Doomed from the Start: Australia’s Rejection of Dr I.N. Steinberg’s Kimberley Plan.

Genevieve Neilson (Islands Society), The Economic and Political Impacts of Australia’s Asylum Seeker Policy on Nauru

Kathy Burns (George Mason University) One Nation’s Pauline Hanson Returns to Politics, Parliament and Power in Australia, Channeling Some of the Same Forces that Elected Donald Trump as US President

5: 00                         End of Day 1

 

6:30 – 7:30          Reception – MAIN HALL

7:30 – 9:30           Dinner – MAIN HALL

After Dinner Speaker: The Honourable Ambassador Joe Hockey

Friday, February 24, 2017

8:45 – 9:15 ANZSANA Business Meeting

9:15 – 11:00       Session 5

Panel 1: Twentieth Century Commonwealth Diplomacy and Representation in Australia and the US (Second Floor Conference Room)

CHAIR:  Mark Sheftall (Bucknell Univerity)

Mark Klemens (Independent Scholar), Queen Victoria’s Death and the Australian Federation Celebration of 1901

Bill Apter (University of New South Wales), From Canberra to Cleveland Avenue: Australia’s First Two Ambassadors to the US

Travis J. Hardy (Southampton Academy), Strangers in a Strange Land

Michael Birkner (Gettysburg College),Brothers in Blood, Governance and Culture: Allan Nevin’s Promotion of the Anglosphere, 1940-1950

 

Panel 2: Legal and Policy Questions in Contemporary Australia (Diramu Theatre)

CHAIR: Genevieve Neilson (Islands Society)

Rhonda Evans (University of Texas, Austin),    A New Measure of Judicial Power: The High Court of Australia 2016

Anne-Maree Ruddy (Indiana University, Bloomington), The Almighty Dollar: Policy Drivers of International Higher Education in Australia and the US

Deborah A.Widiss (Indiana University, Bloomington), Australia’s Paid Parental leave: Perpetuating a Gendered Division of Labor Within Families?

Paul M. Secunda (Marquette University), Explaining the Lack of Australian Superannuation Enforcement: Financial V. Labo(u)r Regulation

11:00 – 11:15    Break

11:15 – 12:15    Keynote – Diramu Theatre

Michael McRobbie (President – Indiana University, Bloomington)

12:15 – 1:30       Lunch (Amenities Room)

1:30 – 2:50          Session 6

Panel 1: Black Power in Australia: New Directions in Black Pacific Studies (Diramu Theatre)

CHAIR:  Marilyn Lake (University of Melbourne)

Alex Carter (University of Massachusetts at Amherst) “How We Hear It”: Black Women’s Action Group, Koori Bina, and Aboriginal Women’s Activism in the 1970s

Quito Swan (Howard University) Art of Revolution: Kath Walker and Black Internationalism in Australia

Alyssa Tometter (Clinton Global Initiative) The Rise of the Australian Black Power Movement

 

Panel 2: Climate Change and Climate Solutions (Second Floor Conference Room)

CHAIR:  Leland Turner (Midwestern State University)

Cory Belden (University of California, Davis), Legislative Initiative Unicer Stronger Versus Weaker Party Government: Comparing Response to Unprecedented Drought in Australia and the US

Dana Dolan (George Mason University), How Does Extreme Weather Effect Climate Change Adaption Policy Adoption? A Multiple Streams Analysis of the View From Canberra

Michael Jensen, & Chris Calamita (U.S. Department of Energy) Catalyzing Private Investment in Climate Solutions: Opportunities for Energy Efficiency Finance Programs in the US and Australia

2:50 – 3:00          Break

3:00 – 4:20          Session 7

Panel 1: Science and Natural Resources (Diramu Theatre)

CHAIR:  Maura Capps (University of Wisconsin, Madison)

Matthew Kennedy (Monash University), Australia’s Dual Mandate: A New Intellectual History of a Settler Colonial Ideal of Governance

Daniella McCahey (University of California, Irvine), The School-Childrens’ Pennies’: Science, Celebrity, and Fundraising in the Commonwealth Trans-Antarctic Expedition

Carl-Henry Geschwind (Independent Scholar), The New Zealand Petrol Tax in Comparative Perspective, 1909-2009

 

Panel 2: Interwar Nationalism and Internationalism (Second Floor Conference Room)

CHAIR:  Michael Birkner (Gettysburg College)

Steve Marti (University of Delaware), “The Symbole of Our Nation”: The Slouch Hat, the First World War, and Australian Identity

Mark Sheftall (Bucknell Univerity), Machine-Age War and ‘Frontier Soldiers: Industrialised Warfare and the Image of the Dominion Fighting Man in Australia, New Zealand and Canada, 1914-1939

Aden Knapp (Harvard Univeristy), Between League, Nation, and Empire: Domesticating Internationalism in Interwar Australia

4:20                          Close of conference

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Special thanks for generous assistance and donations from:

The Embassy of Australia, Washington D.C.

 

The Edward A. Clark Center for Australian & New Zealand Studies, University of Texas, Austin

The Center for Australian, New Zealand and Pacific Studies, Georgetown University

History Department, Midwestern State University

Darling and Daughters Floral